Vánoční večírek

Share Button

Vánoční večírek

(Doba čtení cca 2 min)

Nadešel čas Vánoc a s ním přicházejí na řadu vánoční večírky. Na večírku s přáteli se většinou cítíme jinak než na firemním večírku. Co je ale těmto akcím společné, jsou společenská pravidla, která bychom neměli brát na lehkou váhu.

V rámci společenských akcí dochází k častým faux-pas. V tomto článku se dočtete o několika pravidlech, která vám dodají sebedůvěru, zmírní stres z přípravy na večírek a způsobí, že se na něj budete skutečně těšit.

Zní to trochu diskriminačně, ale obecně platí, že ve společnosti jsou někteří lidé více a někteří méně společensky významní. Koho tím máme na mysli? Společensky významnější je vždy žena, starší člověk a nadřízený. O tyto lidi pečujeme, staráme se o jejich pohodlí a prokazujeme jim patřičnou úctu.

 

PŘICHÁZÍME NA VEČÍREK

Již francouzský král Ludvík XVIII. vyřkl pravdivou větu, že „dochvilnost je výsadou králů“. Nejen na večírek, ale na každou schůzku přicházíme včas nebo raději o něco dříve.

Pokud nám milou společnost dělá žena, jde vždy po naší pravici. Pravidlo „pravice“ neplatí, pokud by to ženě bylo nepříjemné nebo to pro ni snad bylo nebezpečné (například, kdyby žena měla jít těsně kolem vozovky).

V případě, že jde dvojice po schodech, jde muž vždy níže než žena, a to z důvodu její ochrany při možném pádu.

Jen pro připomenutí… Ten, kdo je společensky významnější, vstupuje do místnosti vždy jako první!

 

ZDRAVÍME SE

Hezkým zvykem, při zdravení, je podat si ruku. Také podání ruky má však svá pravidla. Tento pozdrav vychází z historie, kdy jeden člověk druhému ukazoval, že v ruce nedrží zbraň.

Ruku by měla jako první vždy podávat společensky významnější osoba, tedy žena, starší člověk nebo nadřízený. Stisk by neměl být drtivý, ale ani podání ruky jako „leklá ryba“ nám neudělá hezkou vizitku.

Jak tedy ruku správně podat a udělat dobrý první dojem? Usmějte se, mírně ukloňte hlavu a pevně druhému stiskněte ruku, a to na dobu pouze jedné vteřiny. Nehledejte v podávání ruky žádnou vědu, i když to jako věda, na první pohled, může vypadat.

Nikdy nepodáváme ruku ušpiněnou nebo upocenou. Pokud se nám ruce potí, snažíme se nenápadně utřít vlhkou ruku v kapse do kapesníku a až poté ji podat.

Pokud chce muž na přivítanou ženě ruku políbit, POZOR! Muž ženě ruku vlastně nelíbá, pouze naznačuje. Uchopí ženskou ruku za konečky prstů, jemně ji pozvedne a své rty zastaví přibližně 1 cm od dámské ruky.

 

PŘIŠLI JSME NA VEČÍREK

Stále platí pravidlo, že společensky významnější člověk sedí na čestnějším místě, a to je po naší pravici. Pro zopakování nezapomeňte, že první usedá nejprve žena, starší nebo nadřízený. O samotné zábavě, ke které patří popíjení a kouření se dočtete v článku „Alkohol a cigarety ve společnosti“.

Share ButtonPřidat komentář