PROKRASTINACE: Co jste o ní nevěděli a jak se z ní vyléčit?

Share Button
Prokrastinace

Taky pořád něco odkládáte a začínáte mít všeho až nad hlavu?

(Doba čtení cca 4 min)

Znáte ten pocit… Máte několik úkolů, které vám pořád „visí nad hlavou“. A co je horší, úkoly neustále přibývají a nezdá se, že by se jim chtělo zmizet.

Pořád si říkáte: „Budu na tom pracovat odpoledne, zítra, příští týden…“, a tak vše jen přesouváte na potom. Právě neustálému odkládání úkolů na později se říká prokrastinace.

Místo toho, aby vám odložení úkolu způsobilo úlevu, vede k opačnému efektu – k negativním pocitům, smutku, stresu a frustraci.

Téměř 20 % populace je tvořeno chronickými prokrastinátory. Chorobné odkládání úkolů je pro ně nemoc, kterou nelze brát na lehkou váhu.

 

Jak zjistíte, že se řadíte mezi prokrastinátory?

 

Prokrastinátor je člověk, který odkládá úkoly ve všech oblastech svého života – prokrastinuje doma, ve škole, v práci a také ve vztazích.

Neplatíte účty včas? Chodíte na všechny schůzky pozdě? Nestíháte koncerty nebo divadelní vystoupení, protože prošvihnete prodej lístků? Je vaše lednička prázdná, protože nestihnete včas nakoupit? Pak je patrně prokrastinace součástí vašeho života.

 

Co vede ke vzniku prokrastinace?

 

Frustrace , smutek a stres

Neustálé odkládání úkolů vede ke smutku, stresu a frustraci.

Jedním z faktorů mohou být PŘÍSNÍ RODIČE. Lidé, kteří měli velmi striktní výchovu a přísné dětství, si nemohli dovolit neposlouchat. Od takových dětí se očekávalo, že budou příkazy plnit okamžitě.

Součástí dospívání je ale také období, kdy děti chtějí být rebely. Mají potřebu dělat jen to, co samy uznají za vhodné. Chtějí být volnomyšlenkářské.

Právě odkládáním úkolů v dospělosti, mohou lidé, kteří byli v dětství „drženi zkrátka“, podvědomě uspokojovat tuto nenaplněnou dětskou potřebu – být rebelem.

Dalším důvodem k prokrastinaci může být PŘÍLIŠNÁ STAROST O TO, CO SI O DANÉM ČLOVĚKU MYSLÍ DRUZÍ.

Lidé měli vždy tendenci hodnotit a komentovat ty druhé. Prokrastinace může být způsobena právě strachem, že daný úkol člověk nevyřeší správně nebo ne tak, jak, podle něj, očekávají druzí. Prokrastinující člověk se tedy bude raději úkolu vyhýbat, než, aby jej vyřešil špatně.

Faktorem, který je spouštěčem prokrastinace, může být také SPOLEČNOST. Od mala je nám vštěpováno, že musíme dodržovat pravidla a zadané termíny. Když neplníme úkoly správně, jsme trestáni. Když neplatíme své pohledávky včas, jsme penalizováni. Bohužel jen málokdy jsme za správné jednání odměňováni. Motivace k plnění úkolů tak může být oslabena.

 

Už nechci odkládat úkoly! Co s tím?

 

OBKLOPUJTE SE LIDMI, KTEŘÍ PLNÍ ÚKOLY IHNED

Pro ty, kteří rádi odkládají úkoly na pak, je nejlepší, stýkat se s lidmi, kteří rádi řeší své věci hned, jak je to možné. Takoví lidé mají rádi ve věcech jasno a pořádek. Nejlepší motivací pro odstranění prokrastinace, je vidět, jak skvělý život může být, když máme „čistý stůl“.

 

PROSTĚ ZAČNĚTE

Jednoduše se rozhodněte udělat něco hned teď. Máte za úkol napsat projekt nebo připravit prezentaci? Sedněte si k počítači a napište každý den aspoň pár odstavců. Přijde vám to příliš? Zkuste napsat jen jeden odstavec nebo pouze pár vět. Jakákoliv akce vás posune blíž k dosažení cíle. Jakákoliv akce je lepší, než neudělat vůbec nic.

 

Pokud nemůžeš létat, běž.

Pokud nemůžeš běžet, jdi.

Pokud nemůžeš jít, plaz se.

Ať už uděláš cokoliv,

musíš se neustále pohybovat kupředu.

[Martin Luther King Jr.]

 

ODMĚŇUJTE SE

Motivujte se při práci odměnou. Slibte si, že se, po dokončení úkolu, odměníte hezkým filmem, výletem nebo dobrým jídlem. Nikdy od úkolu neodcházejte, pokud jste ho nedokončili! K rozdělané práci se vám bude vždy hůř vracet.

 

Facebook

Zveřejnění termínu dosažení cíle vás motivuje k práci.

ZVEŘEJNĚTE SVŮJ ZÁVAZEK

Záleží vám na tom, co si o vás lidé myslí? Zveřejněte svůj závazek! Řekněte o svém cíli přátelům, rodině, partnerovi nebo jej zveřejněte na sociální síti.

Zveřejníte-li svůj cíl, pocítíte, že jej musíte skutečně dosáhnout v termínu. Dáte své slovo, a to byste měli vždy dodržet.

Ve chvíli, kdy ostatním řeknete o dosažení cíle, budete mít úžasný pocit z kladných hodnocení a gratulací od svého okolí.

 

Jste jedním z těch, kteří prokrastinují?

 

Pamatujte! Život je moc krátký na to, abyste něco neustále odkládali. Chcete jet na dovolenou k moři? Jeďte! Chcete vyzkoušet seskok padákem? Jděte do toho! Chcete někoho vidět? Zavolejte mu, dohodněte si schůzku a přijďte na ni včas! Už na nic nečekejte! Neodkládejte! Uleví se vám…

 

Setkali jste se, ve svém životě, s prokrastinací? Podělte se o své myšlenky, postřehy a zkušenosti s ostatními pod článkem v komentářích.

 

Share ButtonPřidat komentář