Přijímací pohovor

Share Button

Hovořící osoby

(Doba čtení cca 3 min)

Každý z nás asi zažil přijímací pohovor. Hledáme práci a jsme z nacházející schůzky velice nervózní. Nervozitu způsobuje nejen strach, že nás možná nepřijmou, ale také samotný průběh pohovoru, jelikož často nevíme, jak se vhodně obléknout, jak se chovat, nalíčit a učesat tak, abychom se zalíbili a následně uspěli.

 

Pokud cítíte, že si v této oblasti nejste úplně jistí, neváhejte a čtěte dále.

Nemůžeme vám zaručit, že u pohovoru uspějete, jelikož takový úspěch nezávisí pouze na vnějším vzhledu. Můžete si být ale jisti, že po schůzce s personalistou, budete-li se řídit radami v tomto článku, zanecháte pozitivní a velmi profesionální dojem, což vám může v budoucnu pomoci.

 

PRVNÍ DOJEM

Všichni víme, že první dojem lze udělat pouze jednou. Proto si dejte velmi záležet na tom, jak na první schůzce s potencionálním zaměstnavatelem, či personalistou, se kterým budete jednat, zapůsobíte.

Čeho si na druhém člověku všimnete nejdříve? 

Většina lidí si na druhých lidech všímá v první řadě oblečení. „Je ten člověk čistý? Je elegantní? Je upravený? Voní?“  Podobné otázky se nám honí hlavou, když druhého potkáme a máme s ním přijít do bližšího kontaktu. O hygieně a úpravě zevnějšku se můžete více dočíst v článku „Čistota půl zdraví! …i duševního„.

Je nutné si uvědomit, že jsme přišli na pohovor oslnit hlavně svými znalostmi a schopnostmi. Zářivě barevné halenky, košile, džíny a nápadné šperky necháme, pro tentokrát, doma. Níže najdete tipy, jak se obléknout v závislosti na tom, zda jste muž, či žena. V tomto případě platí, že méně více.

Ať už se jedná o oblečení, líčení či doplňky, celkový vzhled by měl působit nenápadně, elegantně a střízlivě. Dokonalá úprava a jemná decentní vůně je vaší silnou zbraní! Žvýkání žvýkačky je u pohovoru zapovězeno!

 

Žena

Vhodným dámským oblečením u příležitosti pohovoru by mohl být jednobarevný kostýmek v tmavé barvě. Kostýmek by měl být doplněn světlejší jednobarevnou halenkou, či dámskou košilí. Nejvhodnější obuví by pak měly být tmavé lodičky na středně vysokém podpatku, které barevně doplňují kostýmek. Samozřejmostí jsou punčochy, elegantní účes, decentní líčení a perfektní manikúra.

 

Zena

 

Muž

Vhodným oblečením k pohovoru u mužů je tmavý oblek v kombinaci se světlou košilí. Pánská košile by měla mít vždy dlouhý rukáv a měla by být doplněna kravatou, která se ke košili a obleku barevně hodí! Nutností jsou pak společenské tmavé boty, které musí být perfektně vyčištěny. Celkový dojem musí doplňovat perfektně upravené vlasy, oholená tvář a čisté a upravené ruce. Pokud jste zvyklí nosit náramky a řetízky, tentokrát si je odpusťte. Pokud máte potřebu na rukou něco mít, nic nezkazíte hezkými náramkovými hodinkami.

Muz

 

PŘICHÁZÍME K PŘIJÍMACÍMU POHOVORU

Jak už jsme si řekli. První dojem můžeme udělat pouze jednou! K přijímacímu pohovoru vždy přijďte dříve. Není vhodné, abyste do místnosti, ve které má schůzka proběhnout, přiběhli na poslední chvíli, udýchání a upocení. Je vhodné zdravit v budově všechny kolemjdoucí. Nikdy totiž nevíte, kdo může být členem přijímací komise.

Před samotným pohovorem se ještě naposledy překontrolujte. Muži si zkontrolují uvázanou kravatu, zapnuté sako, kalhoty a čisté boty. Ženy zkontrolují zapnuté knoflíčky u halenky či dámské košile, čisté boty, nepotrhané punčochy.

Připraveni a odhodláni uspět, vejdete do dveří s příjemným úsměvem na tváři, vzpřímeným držením těla a zdviženou hlavou. Pozdravte všechny v místnosti a představte se. Nekrčte se, neošívejte se. Seďte klidně. Po židli se „neválejte“. Seďte rovně s nohama u sebe. Nohy je možné také překřížit. Ruce nezakládejte, abyste nepůsobili odmítavě a uzavřeně.

PŘIJÍMACÍ POHOVOR PROBÍHÁ

Nyní vám prozradíme tři důležité tipy v rámci konverzace.

  • Příjemně se usmívejte.
  • Snažte si zapamatovat jména členů přijímací komise a při rozhovoru je používejte.
  • Mějte u sebe blok na poznámky a tužku.

Příjemný úsměv signalizuje, že jste přístupnou a milou osobou, se kterou bude radost pracovat. Oslovování členů komise jejich jmény vždy zaujme. Vždy, když člen komise uslyší své jméno, zvýší se jeho pocit důležitosti a sebevědomí. Bude si připadat, že je pro vás, v této chvíli, skutečně důležitý, čímž si získáte jeho sympatie.  Blok a tužka pak slouží nejen k pohotovému psaní poznámek, které si možná budete potřebovat, během rozhovoru, zapsat, ale svědčí také o vaší připravenosti, pečlivosti a zvídavosti. Mimo jiné, si s tužkou můžete nenápadně pohrávat, čímž uvolníte a zmírníte svou nervozitu z právě probíhajícího pohovoru.

Co je důležité -> neskákejte členům přijímací komise do řeči! Pokud máte nějaké dotazy, poznamenejte si je. Ptejte se na konci pohovoru nebo v momentě, kdy k tomu budete vyzváni.

Obecně lze říci, že nejlépe zapůsobíte, když budete přirození a sebevědomí. Nepleťte si však sebevědomí s namyšleností! Namyšleným chováním nikoho nezaujmete, spíše naopak. Personalisté nejčastěji hledají zaměstnance, kteří dokáží být kolegiální, spolehliví a kteří dokáží akceptovat názory druhých.

 

Share ButtonPřidat komentář