Ples: Buďte pravými gentlemany a skutečnými dámami

Share Button

Ples a diskotéková koule

(Doba čtení cca 4 min)

Jak se obléknout na ples? Jak se chovat ke své partnerce?  Kdy na ples přijít a kdy z něj odejít? Čtěte a dostanete svou odpověď.

Ať už se jedná o ples jakéhokoliv druhu, jde o skvělou příležitost vyzkoušet si v praxi teoreticky nabyté vědomosti o společenském chování.

 

Oprašme naše společenské oblečení a pojďme tančit!

 

CHYSTÁME SE NA PLES

Muži mají, v tomto ohledu, pouze dvě možnosti – obléknout si smoking nebo černý oblek. Výběr pánské košile by také neměl být příliš složitý, jelikož je na ples nejvhodnější čistě bílá košile. Muži štíhlé postavy mohou zvolit velice moderní a sexy slim fit košile.

Ke smokingu jsou nejvhodnější volbou tmavé motýlky. Chce-li se partner barevně sladit se svou partnerkou, je právě motýlek nebo kravata vhodným doplňkem, který může barevně doplnit partnerčiny šaty.

K tmavému obleku jsou správným pánským doplňkem jak kravaty, tak motýlky.  Samozřejmostí je pánská tmavá společenská obuv, která by měla být čistá a naleštěná.

 

Žena s červenými šaty a její partner

 

Ženy by se svými šaty měly mírně přizpůsobit muži. Vezme-li si muž na ples smoking, měla by žena zvolit šaty dlouhé. V případě mužského obleku si může žena dovolit šaty kratší délky.

Společensky nejvhodnější dámskou obuví jsou lodičky s uzavřenou špičkou na vysokém podpatku. Podpatek by měl být ale jen tak vysoký, aby žena dokázala udržet stabilitu při chůzi i tanci. Pokud žena trvá na obuvi s otevřenou špičkou, jsou podmínkou dámské punčocháče, které mají otevřenou špičku a drží je na noze proužek, umístěný mezi palcem a ukazováčkem.

Muži by se měli vždy snažit dopravit své partnerky co nejblíže k šatně, aby se na místě konání plesu nemusely přezouvat. Nejde-li to jinak, je vhodné, aby žena využila, v blízkosti šatny, místo k sezení a elegantně si nazula společenskou obuv. Muž postává v blízkosti své partnerky pro případ, že by potřebovala pomoct.

Účes mohou ženy zvolit nápaditější a líčení výraznější. Šperky a parfémy jsou vítány. Mějte ale stále na paměti: „Všeho s mírou.“

 

TANČÍME

Po příchodu do sálu vyhledáme stůl, ke kterému se usadíme. Slušností je pozdravit spolustolovníky, popřípadě se vzájemně představit.

Po zahájení plesu pořadatelem, je vhodný čas k tanci. O první tanec muž vždy žádá partnerku, se kterou na ples přišel. Pokud chce muž, během večera, vyzvat k tanci jiné ženy, platí nepsané pravidlo: „Vyzve-li někdo moji partnerku k tanci, vyzvu k tanci jeho partnerku.“

Pokud muž na ples přichází sám, může si libovolně vybírat ženy k tanci. Přišel-li s partnerkou, měl by se v první řadě věnovat jí a nevyhlížet další tanečnice.

Při žádání cizí ženy o tanec je slušné, zeptat se na „povolení“ jejího partnera. Tanec může odmítnout jak žena, tak její partner, a to například slovy: „Jsem zadaná“. V tomto případě by však žena měla další tanec věnovat skutečně svému partnerovi.

 

Jednáme s ostatními slušně a ohleduplně.

 

Po tanci muž ženě poděkuje a doprovodí ji zpět na místo. Slovem, pohledem nebo jiným náznakem, muž poděkuje také partnerovi ženy, se kterou tančil.

 

JSME NA PLESE

Plesy obvykle zahajují pořadatelé plesu proslovem a tanečním vystoupením.  Návštěvníci plesu by se měli snažit, aby na ples přišli vždy před tímto zahájením. Není vhodné pohybovat se po sále, když probíhá připravený program.

Čas, vhodný k odchodu z plesu, se liší na základě toho, kdo ples pořádá. Obecně platí, že byste měli opustit akci, pokud odešly dvě třetiny účastníků. Ples byste neměli opouštět před půlnocí, ale také ne po druhé hodině ráno. V případě, například, venkovských hasičských bálů nebo maturitních plesů, bývá situace zpravidla jiná – hosté odcházejí většinou až za svítání.

 

Příjemnou zábavu!

 

 

Share ButtonPřidat komentář