Oscary 2016: Nejen o kritice rasismu

Share Button

Oscary 2016

 

(Doba čtení cca 5 min)

Včerejší noc byla věnována 88. ročníku předávání prestižních cen Americké akademie filmového umění a věd. Vše se odehrávalo v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. 

Přibližně tři hodiny před začátkem předávání cen, se slavné osobnosti začaly scházet před divadlem, na chodníku slávy, jehož hvězdy byly, pro tento den, zakryty červeným kobercem.

Předávání Oscarů v Dolby Theatre

Předávání cen Oscar 2016 proběhlo v divadle Dolby Theatre v Los Angeles

Letošnímu ročníku se přezdívá také „Vybělení Oscaři“ nebo „Hlasování bílých lidí“, jelikož již druhým rokem byli nominováni pouze lidé bílé pleti.

Některé slavné osobnosti, jako například Will Smith nebo jeho žena Jeda Pinkett Smith, celou událost bojkotovali, aby projevili nesouhlas s „pouze bílými nominacemi“.

Celým Oscarovým večerem diváky prováděl komik Chris Rock, který si z „Hollywoodského rasismu“ utahoval. 

 

Chris měl na sobě čistě bílé sako a černé společenské kalhoty. Celý oblek doplnila bílá košile a černý motýlek. Celkový vzhled Chris doplnil černou pánskou společenskou obuví.

 

„We all dream in gold.“

 

Heslo „Všichni sníme ve zlatě.“ doprovázelo celý Oscarový večer. Zlaté sošky, krásné róby, ty nejznámější osobnosti filmového průmyslu a živý orchestr, doprovázející svou hudbou celou událost. To byly Oscary 2016!

 

VÍTĚZOVÉ

CENU ZA NEJLEPŠÍ FILM získal snímek režiséra Thomase McCarthyho Spotlight, v němž se, v hlavních rolích, předvedli Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Liev Schreiber a další.  

Film zobrazuje tým reportérů z Boston Globe, kteří celý rok vyšetřují obvinění ze zneužívání dětí v katolické církvi. Vyšetřování přináší ovoce, když je odhalena kamufláž v bostonských náboženských institucích. Film byl oceněn Pulitzerovou cenou.

Cenu za nejlepší film získal Spotlight

CENU ZA NEJLEPŠÍ HEREČKU VE VEDLEJŠÍ ROLI získala Alicia Vikander, a to za film The Danish Girl (Dánská dívka).

Film pojednává o vnitřním boji muže, který se náhodou oblékne do ženských šatů a zjistí, že se v nich cítí sám sebou. Zjišťuje, že pouze jako dívka může být skutečně šťastný.

Alicia Vikander si přišla pro svou cenu v dlouhých vanilkově žlutých šatech se stříbrným vzorem. Zajímavostí na šatech byla úprava spodní části sukně. Co se týká šperků vsadila Alicia na jednoduchost. Jako ozdobu zvolila pouze výraznější stříbrné visací náušnice. Krk a ruce zůstaly neozdobené.

 

Cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli získala Alicia Vikander

Alicia Vikander a její herecký kolega Eddie Redmayne

 

CENU ZA NEJLEPŠÍHO HERCE VE VEDLEJŠÍ ROLI získal Mark Rylance za film Bridge of Spies (Most špiónů).

Film se odehrává v roce 1957. Rudolf Abel (Mark Rylance) je sovětský špión, který žije v New Yorku. Když dojde k jeho zatčení, vystupňuje se strach a nedůvěra mezi USA a SSSR. O několik let později je nad SSSR sestřelen americký průzkumný letoun, jehož pilot je následně zajat. Amerika se obává, že by mohl jejich občan prozradit tajné informace. Proto posílá právníka Jamese Donovana (Tom Hanks), aby vyjednal výměnu amerického občana za ruského špióna Rudolfa Abela. 

Mark Rylance zvolil pro tuto slavnostní příležitost zajímavý tmavě zelený oblek, který doplňovala černá vesta. Bílá košile, kterou měl na sobě, je při těchto slavnostních příležitostech samozřejmostí. Krk Marka zdobil tmavě zelený motýlek.

 

Cenu za nejlepšího herce ve vedlejší roli si odnesl Mark Rylance

Mark Rylance ve své děkovné řeči vzpomněl svého hereckého kolegu Toma Hankse

 

CENU ZA NEJLEPŠÍ HEREČKU V HLAVNÍ ROLI získala Brie Larson za film Room (Pokoj).

Ve filmu herečka ztvárnila roli matky, kterou, i s jejím synem, drží věznitel v jednom pokoji už sedm let. Matka se po celá léta snaží zařídit chlapci „normální život“. Nechce, aby si uvědomil, že je vězněný. Matka vytváří pro svého syna svět, ve kterém je vše v pokoji skutečné, zatímco všechno mimo něj je fiktivní. Žít tímto způsobem nejde navždy, proto začne vymýšlet plán útěku. 

Brie Larson přebírala cenu v nádherných zářivě modrých dlouhých šatech. Šaty měly velmi jemná ramínka a hluboký dekolt. Kolem pasu měla Brie stříbrný výrazný opasek, který dodal šatům na dramatičnosti. Celkově šaty působily elegantně, něžně a vzdušně.

 

Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli získala Brie Larson

Ve filmu byl herečce skvělým parťákem její malý herecký kolega Jacob Tremblay

 

V roce 2016 nezískal CENU ZA NEJLEPŠÍHO HERCE V HLAVNÍ ROLI nikdo jiný, než Leonardo DiCaprio, a to za snímek The Revenant (Zmrtvýchvstání).

Film se odehrává v roce 1823 v Jižní Dakotě a vypráví příběh o zkušeném lovci, který se svým synem doprovází lovce kožešin skrz hluboké lesy a čelí nečekaným útokům Indiánů.

Herec byl, jako vždy, velice elegantní. Vsadil na klasiku, kterou byl černý smoking, černý motýlek a čistě bílá košile. 

 

Leonardo si odnesl cenu za nejlepšího herce v hlavní roli

Leonardo DiCaprio ve snímku zazářil a odnesl si zaslouženého Oscara

 

Závěr předávání Oscarů patřil právě Leonardu DiCapriovi, který ve své děkovné řeči zmínil své kolegy, rodinu, přátele a celý štáb, který pracoval na filmu The Revenant (Zmrtvýchvstání).

Leonardo DiCaprio je známý svým bojem za životní prostředí. Ve svém proslovu věnoval několik slov právě ochraně naší planety.  

 

Svou řeč končil slovy:

„Neberme tuto planetu jako samozřejmost. Já neberu tento večer za samozřejmost.“

 

Chcete si prohlédnout fotografie pořízené na Oscarech 2016? Pokračujte na  http://oscar.go.com/.

Share ButtonPřidat komentář