Alkohol a kouření ve společnosti

Share Button

Gentleman a oblek(Doba čtení cca 3 min)

Alkohol je obsáhlé téma, o kterém bychom toho mohli napsat spoustu. V tomto článku se však zaměříme na zvládání alkoholu ve společnosti.

Společenské události jsou obecně doprovázeny konzumací alkoholu. Často se nejedná pouze o jeden druh alkoholu, ale čeká nás aperitiv, víno či pivo a nakonec digestiv, kterým může být například koňak. Právě kombinace několika druhů alkoholu může být pro člověka, který není příliš zvyklý pít, nebezpečnou.

Je naprosto v pořádku dát si skleničku, ale vždy bychom měli pít tak, abychom dokázali slušně konverzovat a měli pod naprostou kontrolou své chování.

 

Důležité je hlídat se a vždy vycítit, kdy máme dost. Pověst máme jenom jednu!

 

A jak to mají ve společnosti abstinenti? Po příchodu na večírek je slušnost přijmout skleničku na přivítanou. Také abstinent by měl skleničku uchopit a s ostatními si přiťuknout (například na zdraví hostitele). Skleničku nemusí vypít. Může pouze naznačit, že se napil, může ve sklence pouze smočit rty nebo se nenapít vůbec.

Nikdy abstinenta nenutíme, aby se napil. Pokud zveme hosty my a víme, že je mezi nimi někdo, kdo nepije vůbec, měli bychom to respektovat a připravit pro takového hosta jinou alternativu stejně tak, jako bychom připravili náhradní pohoštění pro vegetariána.

Kouření, stejně jako alkohol, je také častým tématem. V některých zemích je kouření úplně zakázáno a tam, kde ještě není, se kouření z veřejného života pomalu vytrácí. Pokud se však někdo stále řadí mezi kuřáky, měl by se řídit několika pravidly, která mu umožní užít si svou cigaretu nebo doutník, aniž by někoho obtěžoval.

Pravidla jsou následující. Do místnosti nikdy nevstupujeme se zapálenou cigaretou. V případě, že vstoupíme do podniku, kde je povoleno kouřit, dáváme pozor, abychom druhému neposílali kouř přímo do tváře. Pokud se jedná o návštěvu přátel, vždy se zeptáme, zda kouřit smíme. Jsou-li našimi hostiteli nekuřáci, respektujeme to a nekouříme.

Cigarety kuřák nikdy neloudí. Pokud nemáme své vlastní a nikdo jiný nám cigaretu nenabídne, jednoduše nekouříme.

V neposlední řadě je třeba upozornit na to, že je kouření škodlivé jak pro nás, tak pro osoby v našem okolí. Co se týká ceny cigaret, ta se také zvyšuje.

Zdá se, že cigarety přinášejí více nevýhod než výhod, a proto se sami sebe zeptejme: „Nebylo by lepší peníze investovat výhodněji?“

Share Button


No Responses

Přidat komentář