5 způsobů, jak udržet jiskru v dlouhodobém vztahu

Share Button
I v dlouhodobém vztahu to může jiskřit.

Pracujte na svém vztahu. Buďte trpěliví. Vyplatí se to!

(Doba čtení cca 4 min)

Být s někým v dlouhodobém vztahu je požehnání, které ovšem není zadarmo.  Žít s někým celá léta není jednoduché. Dlouhodobý vztah vyžaduje práci, úsilí, trpělivost, porozumění a umění dělat kompromisy.

 
 

 

 

Pokud by měl být dlouhodobý vztah jednoduchý, bylo by to ještě vzrušující?

 

Stále častěji, bohužel, dochází  k rozpadům vztahů.  Lidé se, ve vztahu, stávají víc přáteli a méně milenci, začínají mít méně společných a víc rozdílných zájmů.

Jak předejít vyhasnutí plamínku, který drží vztah pohromadě? Jak znovu zažehnout onu pomyslnou jiskru?

 

Respekt

Respektujte své potřeby, strachy a zájmy.

RESPEKTUJTE JEDEN DRUHÉHO

Být s někým ve vztahu neznamená ztratit svou autonomii. Stále jsme individualitami se svými osobními potřebami a zájmy.

Vztah není o potřebě změnit svého partnera a říkat mu, co by měl nebo neměl dělat. Vztah je o akceptování druhé osoby takové, jaká je.

Vzpomeňte si… Proč jste se zamilovali? Co se vám na tom druhém líbilo? Jaké kvality vás na vašem partnerovi přitahovaly?

Lidé často zapomínají na maličkosti, které je k jejich současnému partnerovi přitahovaly. V horším případě je na nich to samé právě teď rozčiluje.

Chcete – li na svém partnerovi změnit téměř vše, pak z něj chcete mít, pravděpodobně, úplně jinou osobu a měli byste se vážně zamyslet nad tím, zda byste spolu měli zůstat. Je jednodušší a méně bolestivé pro oba, najít si takového partnera, který „vašim požadavkům“ vyhovuje a nemusí se kvůli vám měnit.

 

Společné plánování

Plánování společných aktivit může být zábava.

SPOLEČNĚ PLÁNUJTE A VYTVÁŘEJTE SI SPOLEČNÉ VZPOMÍNKY

Chcete rekonstruovat dům? Máte chuť navštívit novou restauraci ve vašem městě? Chcete jít do kina? Připojte ke svým plánům svého partnera. Buďte kreativní a nadšení. Sdílejte navzájem své nápady, potřeby a chutě. Vytvářejte a uskutečňujte své plány společně.

Díky společnému nadšení či společnému řešení problému si budete blíž a budete mít pocit, že spolu trávíte čas kvalitně. Je mnoho způsobů jak toho dosáhnout!

Nechcete sedět doma u televize? Naplánujte výlet. Chcete zhubnout? Začněte cvičit společně a podporujte se navzájem. Můžete spolu také vyrazit do hor. Společné dobrodružství v přírodě je skvělým osvěžením vztahu! Nezapomeňte! Nejdůležitější je, abyste si společný čas vychutnali a užili si jeden druhého.


 
NEZAPOMÍNEJTE NA SVŮJ VLASTNÍ ČAS – DĚLEJTE VĚCI, KTERÉ MÁTE RÁDI… SAMI

Jak se říká: „Nic se nesmí přehánět.“  Ve vztahu to platí dvojnásobně! Budete-li s partnerem trávit každou volnou chvilku, časem se jeden druhému zprotivíte. Začnete se nudit. Nebudete mít důvod se na druhého těšit.

 

Nevzdávejte se svého času! Buďte občas jen „sami pro sebe“.

 

Navštivte přátele, užijte si své koníčky, uspokojte své zájmy… BEZ PARTNERA! Ve vztahu je důležité najít rovnováhu. Právě nalezení rovnováhy zahrnuje to, být šťastný sám se sebou. Pokud budete respektovat potřeby toho druhého, bude vám to ve vztahu fungovat.

Je v pořádku se občas rozdělit a jít ven jen s kamarádkami nebo s kamarády. Až se k sobě zase budete vracet, budete si  vzácnější, budete si vyprávět, co jste zažili a budete si vážit vašeho úžasného vztahu mnohem víc. Ucítíte teplo domova a bezpečnou náruč svého partnera, která vás doma čeká.

 

Zkuste něco nového

Vyjděte ze zóny pohodlí.

NEBOJTE SE VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO 

Je váš partner extrovert, má rád společnost, ale vy jste spíše tišším člověkem, který rád sedí v teple, v klidu a v bezpečí domova? Je to tak v pořádku. Každý ať tráví čas tak, jak je mu to příjemné.

PAMATUJTE ALE! Ne vždy je na škodu, vyzkoušet něco nového. Co kdybyste, pro jednou, podnikli něco, co má rád váš partner? Rád jezdí na kole, ale vás to moc nebaví? Zkuste se jednou přemoci a vyjet s ním ven na dvou kolech. Nikdy nevíte, co na vás čeká za rohem. Třeba se vám to zalíbí a příště už na cyklistický výlet pojedete společně a rádi.

Překonejte svou komfortní zónu a zkoušejte také věci, do kterých se vám moc nechce. Nejen, že uděláte radost svému partnerovi, ale sami zjistíte, že to nakonec nebylo tak strašné a užili jste si spolu zajímavý čas, který byl jiný než obvykle… Jiskra zažehnuta!

 

Neuduste oheň ve vašem vztahu.

Nechte oheň zářit. Podpořte jeho žár vždy, když je to možné.

UDRŽUJTE OHEŇ NAŽIVU

I když to nejspíš vyzní jako klišé, ve vztahu jsou velmi důležité právě drobnosti, kterých si časem ani nevšímáme. Právě ty malé detaily, vytvářejí to velké „cosi“, čemu říkáme láska, pevné pouto, partnerství.

Všímejte si maličkostí, které jeden pro druhého děláte. Ať už je to například uvaření čaje, příprava dobré snídaně, malá kytička, kterou váš partner utrhne u sousedů za plotem a přinese vám ji jen, aby vám vykouzlil úsměv na tváři.

Věřte, že se během dne najde spousta drobností, které vám mohou dělat radost, když si jich budete víc všímat a také víc vážit.

 

Hledejte na vašem vztahu to pozitivní! Nezaměřujte se jen na to, co vám vadí.

 

Dejte tomu druhému do kapsy od kalhot či kabelky, milý vzkaz s přáním hezkého dne, napište si během dne hezkou SMS, sedněte si doma na gauč a popovídejte si o tom, jak se vám oběma dařilo v práci. Ukažte si navzájem, že máte starost, že chcete být tomu druhému blíž.

Sledujte spolu seriály nebo filmy. Buďte u sebe, držte se za ruce, prožívejte společné pocity. Smějte se spolu, společným slzám se také nebraňte. Zapomeňte na všechny starosti. Buďte tady jeden pro druhého a užívejte si přítomný okamžik, ve kterém jste spolu, právě teď a tady.

Share ButtonPřidat komentář